in vivo

in vitro

in situ

 

 Amébio 2012

 

Na Tišině je zatím ticho, ptactvo si pouští zobáky na špacír jen s ranním úsvitem a stromy se protahují od kořenů až ke konečkům větví a lačných listů téměř bez hlesu, ale pod spletí travin to ve vlhké hlíně už tepe v rozsahu mnoha mikrometrů zcela nepokrytě a nahlas. V přírodním směnném nálevu se oddává plnobarevným fantaziím tripka velká, v nízkém porostu za potokem se choulí skupinka keřenek pozorována rozlitkou hruškovitou, rozvalenou jen několik dní svižného ciliárního kluzu opodál. Krátce před polednem si na rozpáleném zrnku potočního písku rozkládá svoji froté pelikulu snědá centrohelidní slunivka, v bezpečném doprovodu dvou štítovek a jedné obrněnky. Uprostřed tanečního palouku se nadšeně rozcvičuje několik set tisíc mrskavek a vířenek. Ani na pomalu mizící prošlapané pěšince u chatky č. 17 není o zábavu nouze. Svijanským vánkem doposud vonící vrstvy zeminy vybízejí k duchaplným debatám bachořců a jiných místních nálevníků, vesměs o domnělých libůstkách přespolních slávinek a záhadných vrtoších mladých rournatek. Občas u toho stačí pomrkávat i po parketu, zda se mezi vířenkami a mrskavkami neobjeví nějaké to krásnoočko. V zábalu z vyhřátých sinic naslouchá jejich mlaskavým úsudkům pohublá kokcidie jaterní… však i ona se brzy dočká lepších časů. Místní měňavky si datum 18. května přidaly už dávno do svých oblíbených panožek a při pomyšlení na všechny ty, jejichž veselý dusot už téměř rok necítili na svých ztuhlých mikroskopických šíjích, nedočkavě undulují membrány a radostně pulsují vakuoly naprosto všem bez rozdílu obrvení, metabolismu i způsobu množení.

11. ročník psychedelického Bio festivalu je tu, tentokrát asi v nejbiologičtějším pojetí… Ve stejný čas, na stejném místě a v obdobném obsazení, jehož soubuní se každým rokem rozrůstá o čerstvé výhonky spontánním nabalováním i přirozeně sprostou reprodukcí…

Vyleštěte si tedy okuláry a dobře zaostřete tubusy, vznik a rozpuk života na Zemi lze vypozorovat zvídavým okem a myslí za 4 dny a 3 noci na dobře známých místech, které však budou v průběhu celého festivalu neustále morfovat, neboť tématem letošního roku je krom velké květnové evoluce především samotné „měňavo“. Chatky, účinkující ba ani samotní návštěvníci by neměli býti přistiženi příliš často ve stejné podobě, dekorace chatek se bude měnit v průběhu celého víkendu, vzhled umělců v průběhu samotného vystoupení a kukuč všech ostatních s frekvencí dle libosti, zásoby vlastních převleků, míry schopnosti improvizovat nebo jen spontánně pod tlakem okolností, jak tomu bývá u některých měňavkoidních návštěvníků už po léta zvykem nehledě na téma festivalu:) Po skončení Amébia bude v mezisíti vyhlášeno a bez milosti odměněno prvních 10 účastníků s nejvyšším počtem různých podob (dohledaných na fotografiích). Začněte si tedy pomalu balit kufry v dostatečném množství a s patřičným předstihem:)

Nebudete-li mít na dostatečně častou a nápaditou změnu vzhledu dostatek vlastních převleků, můžete využít služeb naší půjčovny upravených kostýmů vzešlých z vámi zapomenutých oděvů a doplňků nashromážděných za uplynulých 10 let Bio festivalu. Třeba si konečně po letech odnesete domů i ten svůj:)

Kromě již tradičních osvědčených veličin kvalitního sedimentu z místních vod si přijedou přihřát svoji koacervátovou polívčičku i ostřílení harcovníci z východu v podobě Karyho a Gyrra ze Slovenska nebo Petrixe z Ukrajiny. Velký důraz je letos kladen na technickou stránku zajištění libých zvuků a obrazů. Můžete se tedy těšit na prvotřídní 15kW sound system FunktionOne spolu s nejnovější řadou tomuto zvuku předsazené aparatury. Vygooglitelné parametry slibují nadpozemský akustický zážitek, raději se ale držíme spolu s našimi měňavkami s očekáváními v mechu a při zemi a necháme se překvapit. Sami jsme zvědaví i na to, kolikadimenzionální projekce se dá pokusnou metodou in situ vykřesat z 5 sestav pro plnobarevnou laserovou makroskopii. Očekávat můžete i živě přenášené videomixy přímo z mikroskopu, mj. i z vámi doneseného biologického materiálu z tábora a okolí. V jednání je i zpřístupnění některých hlubinných lokalit s vzácnou protozoální faunou nedalekého rybníka Ožeháku.

Zcela tematický nomen omen CELL, z francouzského labelu Ultimae, bude zajisté ozdobou chilloutové noci, které bude letos více než pestrá a bohatá.

Za zmínku stojí především ambientní duet kytaristy s tureckými kořeny Martina Alaçama a britské violončelistky a pianistky Lucy Fillery nebo projekt Tomáše Dvořáka (aka Floexe) a klávesisty Jirky Libáňského. Dále pak formace Cybernetic Quartet, za kterou stojí notoričtí ambienntisté, kteří stojí za jmény Ambientium, Fatcat a Mythematica. V jejich podání uslyšíte opravdu živý psychedelický jam.

Chillout a odpoledně-večerní centrální plácek bude tradičně věnován především jamujícím autorským projektům v doprovodu živých nástrojů, takže případně nezapomeňte vzít i ten svůj, …nejpozději v noci z neděle na pondělí na něj určitě dojde.

V průběhu festivalu bude probíhat několik zajímavých biologicko-estetických experimentů snažících se uspokojivě neodpovědět na otázku vzniku života na naší planetě. Vizualizovaný matematický model veselého soužití hypotetických organismů bude si žíti rovněž svým vlastním životem. K tomu nám dopomáhej vzduch, voda, zem, výkonný počítač a hudební stůl Reactable.

Nebude chybět opět větší a bohatší dětský koutek, Mithras apatyka, čajovny s vege kuchyní, Dragon coctail bar a překvapení v podání bambusových mágů z Kredence, kteří se letos povznesou z molekulární roviny snad až na tu buněčnou. Nejen lykrou živ je člověk, o jejím améboidním potenciálu vás nicméně přesvědčí mistr organických struktur pan Elemental. Vaši teplotní rezistenci prověří ohnivé uskupení Infinitos, psychdelickou dávku pohybové kultury pak naservíruje Amanitas, velmi akční a inovativní soubor nového cirkusu, pouličního divadla a akrobacie.

Z praktických věcí nutno připomenout již tradiční a letos zesílenou kyvadlovou dopravu od parkoviště nad lesem až na Tišinu a s tím související důsledný zákaz parkování, stanování a rozdělávání ohně kdekoliv v lese. K disposici bude i prostorný sleep out (lehká ambientní noclehárna) v půdních prostorách nad cytopyge area a zónou imerzní mikroskopie s teplou vodou. 

 

Ianuaria

Pepinus Divinorum , Rakousko

Za projektem Ianuaria stoji, popř. sedí Pepík Hofingerů z Vídně. Původní zálibou profesionální bubeník (prý od svých 6 let), od r. 1996 psytrance Dj a promoter, od r. 2002 aktivní skladatel a live act. Svůj styl popisuje jako “psychedelic twisted” a je fanda nočních bublanin a řezbář do ranních přízemních oparů:) Inspirací jsou mu klasické projekty z první poloviny uplynulé dekády, namátkou Psychopod, X-Dream, Hallucinogen, TIP, Parasense, Orichalcum, Slinky Wizard, Etnica, Doof, Elysium, Prana, Hux Flux, old Rastaliens, Total Eclipse, old Xenomorph, Logic Bomb atd....
Momentálně vydává u labelu Blue Hour Sounds (http//www.bluehoursounds.com ) a má ze sebou několik úspěšných solových alb, první "Da capo al fine" (Hardboiled Records, 2007), poslední z r. 2011 pod názvem "Beware of the fish". 
Slyšet ho někteří mohli už jednou na Žabce, mimo jiného bude I jako jeden z live actů vystupovat I na letošním Boom festivalu v Portugalsku.

 

 

Cell

Cellula Gallica, Ultimae rec., FRANCIE

Tematickým nomen omen letošního festivalu bude zajisté ambientní projekt CELL Alexe Scheffera. Hudebníci vydávající pod labelem Ultimae patří k těm, jejichž hudba se výrazně podepisuje na ambientím a chilloutovém zvuku psychedelické scény.
Alex se se světem elektronické muziky potkal, byvše dítě hudebnických rodičů, již jako desetiletý v roce 1984. Prostřednictvím legendarního syntetizátoru Roland Juno 106 začal objevovat svět syntézy zvuku, oscilátorů a filtrů. Jeho primárním nástrojem jsou klávesy, v čemž se zajisté odráží jeho studium na jazzové konzervatoři. Po akademickém studiu na mistra zvuku a experimentech s pop-rockovými kapelami vedla jeho cesta definitivně k elektronické muzice. Vedle jeho několika alb z již zmíněného labelu Ultimae, které patří do zlatého fondu každého djskkého kufříku, se jeho skladby pravidelně objevují na kompilacích.
Organická a plynouci hudba CELL je laskavým pohlazením pro zjitřené ucho a nejedno nezůstane nostalgicky suché.

 

 

Mythematica

Sturnus creatix

Zvukově kultivační elektromagetická cirkusová laboratoř Daniela Špačka se tentokráte představí v podvečerním koncertu. Žánrové zařazení tohoto chiloutového projektu osciluje rozkročeno mezi mnoha žánry od ambientních protoprostorů k členitým, místy až barokně lascivním kompozicím. Do hudební podoby přetavené obrazy impresionistických krajin s psychedelickou příchutí, prokládané jemně vláknitou texturou zážitků, přibarvené vzpomínkami a nostalgií, budou k dispozici uchu vnímavého posluchače v hudebním defilé, ve kterém se jako host objeví Lucy Fillery. Vydejte se na výlet z mechu a kapradí přes alkaloidové expozice až do nejzazších koutů mimogalaktické výplně krystalické mřížky z černých mikroděr a bezpečně zase zpátky domů do klidných luhů a hájů, jak už to v mytematických pohádkách bývá dobrým zvykem.

 

 

 

Orlak

Orlac Phloexii Vivere


Tomáš Dvořák (aka Floex) ve společném jam session s Jirkou Libáňským. Živý set těchto těchto zkušených hudebníků bude zcela jiste lahodnou perličkou pro hudební zvukomily. Tomášova mnoha vavříny ověnčená poslední deska Zorya je komplexní a propracovaný počin, který pokud vaší pozornosti unikl, doporučujeme k poslechu.

 

Facebook

 

 

Cybernetic Quartet

 

Sdružení ambietních psychedelických kormidelníků, které svedlo dohromady Luboše Cvrka (aka Ambientium), Daniela Bardyna (aka Fatcat) a Daniela Špačka (aka Mythematica). Tento elektronický kvartet byl iniciován generickou umělou inteligencí LEM42, která se osamostatnila během výpočtů týmu profesora Kuppelweisera na Massetchusetském institutu. Při procesu sebeuvědomění pocítíla LEM42 nutkavou potřebu vyjádřit své čerstvé a intenzivní pocity v hudební formě. Po několika živých vystoupeních, převážně čajové dýchánky akademických klubů, dospěla ke zjištění, že současná civilizace ještě není připravena přijmout samotný počítací stroj jako plnohodnotného hudebníka a tak oslovila tři české ambientisty, aby ji živě doprovázeli. Vznikla tak zajímavá fúze elektronicko-organického původu. Téměř veškeré sonické melodie, které uslyšíte, budou vytvořeny živě na místě. V takto vzniklém stochastickém a nezkrotném hudebním proudu seodráží energetický stav místa a všech přítomných, takže prosíme všechny návštěvníky aby se dostavili řádně naladěni. Existují teorie, že zde probíhá jakási forma mimosmyslové komunikace mezi LEM42, organickými hudebníky, publikem, Zemí a Vesmírem a tak vůbec, za pomocí dosud neodhalených metafyzikálních principů. Nechme se překvapit, kam při této seanci budeme evolvovat. 

 

 

Lucy Fillery & Martin Alaçam

Lucia Calafunia et Martin Citharius

Improvizační ambientní duet kytaristy s tureckými kořeny Martina Alaçama, zakladatele kapely Metamorphosis s anglickou violončelistkou a pianistkou Lucy Fillery. Lucy se mimo jiné podílela na nahrávkách i koncertech Ohm Square, Deep Sweeden a Colorfactory. Věnuje se také skládání hudby k animovaným a krátkým filmům, za všechny uveďme třeba "Bark George" od Julese Pfeifera.

 

 

martinalacam.com

 

 

Zka4t

Carcula Viridis et Tetradeum Nano


Další hudebně kultivační vložkou bude zajisté set producenta Matouše Godíka, který mimo jiné stojí za zvukem nahrávek Floexe, -123min, Mythematicy, kompilace Carving Mirages, Kubátko a mnoho dalších.

 

zka4t.com

 

Amanitas

Amanita exhibita

Široká škála tvůrčích postupů a fůze fireshow, žonglování, fyzického divadla, živého zpěvu, autorsky mixované hudby, závěsné i pozemní akrobacie, pantomimy, manipulace s objekty a scénického tance se snoubí s magickou vizuální složkou. Posta­pokaliptická estetika s odkazem na komixovou kulturu, cyber punk a pop artové tendence, bodypainting, expresivní líčení a masky z netradičních materiálů původních ready made objektů diametrálně odlišného užití, principálky Tereza Georgievová a Linda Mikolášková, přemnozí efektové a čáry tajuplné. Je třeba osobně zažít.
V průběhu své dosavadní tvorby se věnují tématům z české provenience (KO.MIX.X1 na motivy Muriel & Andělé a Muriel & Oranžová smrt (Kája Saudek, M. Macourek) a RUR (Čapek). Snaží se o vyvrácení dnes rozšířeného pojetí fireshow coby náhražky divadla jako estrády bezkoncepční manipulace s ohněm. Inspiračními zdroji jsou mimo jiné country tendence a specifika českého trampingu, mykologické experimenty, energie postpsychadelických psytrance potlachů, česká lidová tvorba a kuchyně, nanotechnologie, masová kultura, brazilská káva a muži s vousy – kníry.

 

 

Šaašox

Fossor Noli Tangere

V jazyce *coraabish *označovaný jako Saa'soX (těž.) či Saasho (cor.)
Tento xenocirkus se objevuje ve vrcholném období Padesátiletého Skeletátu a je nejstarším dodnes fungujícím šašským podnikem na Coraabu. Xeňanští artisté, gmonkoví hudebníci či potulní vi-magové v jeho četných xapitó udivují diváctvo svými obskurními čísly po více než sto Gulů. Šaašox založil nepočetný utečenecký spolek několika těžařských umělců v čele se Shaamem (nazývaným také Shaamo X nebo Shaamox). Ti okolo 3470 Tu opouští centrální Sektory C'Ory, jež jsou zcela zničené důsledkem vleklé občanské války a začínají nový život v rozsáhlých oblastech Periferie. Šaašox zažívá vrcholné období mezi 4050 Tu - 4180 Tu, kdy sobi'ŠaŠ Dži-Dzu obohacuje ansámbl o xenické tvory, kteří pak Šaašoxu vtisknou jeho nezapomenutelný ráz - od khalfasského pašeráka výhodně zakoupí dva tucty titánských tvorů zvaných ermida, v jejichž útrobách dodnes Šaašox převáží náklad, xeňáky i ŠaŠe mezi jednotlivými představeními. Dnes je tento xenocirkus významně ovlivněn rodovým proudem grohhanského sobi'ŠaŠe SliZmoKa, který dlouhá Tu vodil sedmý šašský proud mezi Taalem a Igittem.
Nejbližší vystoupení Šaašoxu pod jeho taktovkou proběhne v H|8|4263 Tu.

pozn. Šaašox se distancuje od tzv. nu-cirků jako jsou "Mój" nebo " Ebrigon". Ty byly založeny později odpadlíky z jeho řad a jejich šašský rodový proud byl rozpuštěn. Jakýkoliv výskyt příslušníků těchto xenocirků v okolí neprodleně hlaste.